January 14, 2024
6
min czytania

Rewolucja na Rynku Kryptowalut: Wprowadzenie ETF na Bitcoin i Jej Skutki

Rewolucja na rynku kryptowalut. Jak wprowadzenie funduszy indeksowych zmienia inwestowanie.

Wprowadzenie do Bitcoin ETF

Ostatnie wydarzenie na rynku kryptowalut okazało się punktem zwrotnym, który potencjalnie może odmienić podejście inwestorów i instytucji finansowych do Bitcoina. Chodzi oczywiście o zatwierdzenie przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) funduszy indeksowych notujących Bitcoina (ETF). Ten kamień milowy otwiera nowy rozdział w historii kryptowalut, a jego wpływ jest już wyraźnie zauważalny w dynamice rynku.

W ostatnich dwóch dniach rynek kryptowalut przechodzi rewolucję, a kluczowym elementem tego procesu jest wprowadzenie Exchange-Traded Fund (ETF) na Bitcoin. Wzrost cen Bitcoina, entuzjazm inwestorów oraz ambitne plany firm związane z ETF sprawiają, że obecny moment jest niezwykle wyjątkowy. Przyjrzyjmy się bliżej, co dokładnie oznacza wprowadzenie ETF, jak rynek zareagował na tę informację, oraz jakie konkretnie kroki podejmowane są przez firmy, które otrzymały zatwierdzenie do emisji ETF.

Co to są ETF?

ETF, czyli fundusze inwestycyjne notowane na giełdzie, to instrumenty finansowe, które odzwierciedlają indeks, surowce lub grupę aktywów. Są one notowane na giełdzie, co oznacza, że ​​inwestorzy mogą kupować i sprzedawać udziały ETF podobnie jak akcje spółki. W przypadku Bitcoin ETF, portfel funduszu składa się głównie z Bitcoinów.

Wprowadzenie Bitcoin ETF, ma liczne zalety. Umożliwi inwestorom łatwy dostęp do rynku kryptowalut, nawet jeśli nie są zaznajomieni z technicznymi aspektami zakupu i przechowywania cyfrowych aktywów. ETF, będąc notowanym na giełdzie, przyczyni się do zwiększenia płynności rynku kryptowalut. To oznacza, że łatwiej będzie kupować i sprzedawać Bitcoiny bez wpływu na ogólną cenę. Wprowadzenie Bitcoin ETF podlegać będzie regulacjom finansowym, co z kolei przyczyni się do zwiększenia zaufania inwestorów do rynku kryptowalut. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę dotychczasowe obawy związane z bezpieczeństwem i nadzorem.

Istnieją również wyzwania związane z Bitcoin ETF. Pomimo że ETF może zwiększyć płynność, nadal będzie podatny na wahania cen Bitcoina. To może być zarówno zaleta, jak i wyzwanie dla inwestorów, którzy muszą radzić sobie z potencjalnie zmiennymi wartościami portfela. Chociaż ETF podlega regulacjom, rynek kryptowalut jest nadal narażony na ryzyko kradzieży i ataków. Bezpieczeństwo przechowywania aktywów cyfrowych będzie kluczowe dla powodzenia Bitcoin ETF. Sukces Bitcoin ETF zależy również od akceptacji inwestorów i instytucji finansowych. Niektórzy inwestorzy mogą pozostawać sceptyczni wobec koncepcji inwestowania w cyfrowe waluty za pośrednictwem tradycyjnych instrumentów finansowych.

Lista spółek, które złożyły wnioski o utworzenie funduszu indeksowego (ETF) dotyczącego Bitcoina, obejmuje: BlackRock,  VanEck, Bitwise, Fidelity, Franklin, Valkyrie, Hashdex, Ark Invest, Grayscale, WisdomTree, Invesco Galaxy

Te renomowane instytucje finansowe z różnych sektorów rynku są świadkami potencjału, jaki kryje się w wprowadzeniu ETF na Bitcoin. Ich zaangażowanie w ten obszar świadczy o zmieniającej się percepcji kryptowalut, które stają się coraz bardziej akceptowalne w tradycyjnych strukturach finansowych.

W oczekiwaniu na spodziewaną akceptację ich wniosków, wykres kursu największej pod względem kapitalizacji kryptowaluty podskoczył w ciągu ostatnich 12 miesięcy o około 170 proc. do 46 260 tys. dolarów.

ETF zaakceptowane przez SEC

Chociaż zatwierdzenie wniosków było spodziewane, samo ogłoszenie wywołało kontrowersje. Oficjalny profil SEC na platformie X został zhakowany, a informacja o akceptacji wniosków ukazała dzień wcześniej, po czym została skasowana i wydano oficjalne oświadczenie o incydencie związanym z włamaniem. W kolejnym dniu pojawiła się nowa już prawdziwa informacja o zatwierdzeniu ETF

Decyzja o zezwoleniu na ETF-y na BTC wywołała falę entuzjazmu na rynku. Zarówno BlackRock, jak i Grayscale odnotowały imponujące wyniki. Wolumen obrotu IBIT na rynku przedpremierowym wynoszący 2 miliony dolarów potwierdza zainteresowanie inwestorów tym nowym instrumentem finansowym. Cena bitcoina zbliża się do poziomu 50 tys. dolarów za monetę, a rynek reaguje dynamicznie na tę zmianę.

Po otrzymaniu zielonego światła od SEC, firmy przystępują teraz do konkretnych działań. BlackRock, Grayscale czy VanEck intensyfikują przygotowania do wprowadzenia swoich funduszy na rynek. Planowane debiuty na giełdach, takie jak Nasdaq, są już zapisane w kalendarzach.

Cathie Wood, amerykańska inwestorka i założycielka zarządzającej aktywami firmy Ark Invest. Znana ze swojego zainteresowania innowacyjnymi technologiami i akcjami związanych z przyszłością sektora,  poinformowała, że prowadzą rozmowy z Państwowym Funduszem Emerytalnym i Skarbem Państwa o możliwości inwestycji w ETF na Bitcoin.

Bitwise planuje przekazywać zyski z ETF na Bitcoina na rzecz organizacji Brink, OpenSats i Human Rights Foundation. Bitwise, zarządzający funduszem indeksowym kryptowalut, ogłosił zobowiązanie do przekazywania 10% dochodów z Bitwise Bitcoin ETF na wsparcie rozwoju Bitcoina w powszechnie otwartym kodzie źródłowym. 

Finalnie, inwestorzy oczekujący korzystnych przemian na rynku kryptowalut z aprobatą przyjmują narastającą akceptację oraz zaangażowanie instytucji finansowych w obszar kryptowalut.

Nowa Rzeczywistość

Wprowadzenie na rynek ETF-ów związanych z Bitcoinem stanowi dla inwestorów nową perspektywę uczestnictwa w dynamicznym świecie kryptowalut. Te fundusze eliminują barierę związaną z bezpośrednim zakupem i przechowywaniem cyfrowych aktywów, otwierając drzwi dla szerszej grupy inwestorów. Pomimo tych korzyści, istnieje podział opinii, a niektórzy eksperci wyrażają obawy związane z potencjalnymi ryzykami związanymi z intensywną aktywnością handlową oraz ewentualnymi ukartowanymi planami.

Bitcoin ETF stwarza nowe możliwości dla inwestorów, którzy wcześniej z powodu obaw związanych z technicznymi aspektami zakupu i przechowywania kryptowalut trzymali się z dala od tego rynku. Dzięki ETF-om mogą teraz uczestniczyć w potencjalnych zyskach, korzystając z instrumentu finansowego, z którym są już zaznajomieni.

Niemniej jednak, mimo euforii związanej z wprowadzeniem Bitcoin ETF, istnieją pewne wyzwania. Rynek kryptowalut wciąż jest narażony na wahania cen, co może stanowić zarówno szansę, jak i zagrożenie dla inwestorów. Bezpieczeństwo przechowywania cyfrowych aktywów pozostaje kluczowym aspektem, zwłaszcza w kontekście regulacji finansowych.

Perspektywy na przyszłość wydają się obiecujące. Bitcoin ETF, jako regulowany instrument finansowy, przyciąga uwagę nowych inwestorów i instytucji, stanowiąc kolejny krok w integracji rynku kryptowalut z tradycyjnymi finansami. To może przynieść stabilność i zaufanie, co do tej pory stanowiło jedno z głównych wyzwań dla rynku kryptowalut. Wprowadzenie tego instrumentu może przyczynić się do dalszego wzrostu rynku, zapewniając jednocześnie większą ochronę dla inwestorów.

Darmowy 3-dniowy kurs dla początkujących

Bez względu na to, czy jesteś początkującą osobą, czy już posiadasz jakieś doświadczenie, ten kurs na pewno będzie dla Ciebie wartościowy. Zdobądź wiedzę i umiejętności potrzebne do realizacji swoich celów!

Decorative svg